Ženšen obsahuje antioxidanty, které mírní záněty v těle, je prospěšný pro mozek, imunitu a může pomoci s regulací cukru v krvi. Neméně známý je také pro své účinky na mužskou erekci. V tradiční čínské medicíně se používá po tisíciletí a my vám hned ukážeme, proč tomu tak je, a jaké benefity může užívání ženšenu organismu přinést.
Druhy ženšenu
Na světě existuje hned několik druhů ženšenu, nejznámější z nich pochází z Asie, ženšenpravý(Panax ginseng), který se pak dále rozděluje na podskupiny podle místa, kde roste (korejský, mandžuský, čínský), je rostlinou, po které sáhnete vždy, když potřebujete nabrat novou energii, cítíte únavu a potřebujete posílit organismus. Pro lidské tělo jsou ale prospěšné všechny druhy ženšnu. K těm nejznámějším patří ženšen japonský, vietnamský, trojlistý či ženšen americký (pětilistý).
Všechny druhy žensenu jsou adaptogeny, kterým se také jinak říká rostliny nesmrtelnosti, biostimulátory či harmonizátory. Mnoho starých kultur adaptogenní rostliny znalo. Nicméně s obecným názvem pro rostliny, které spojuje pozitivní vliv na lidský organismus, přišel až ruský věděc Nikolaj Lazarev ve 40. letech minulého století a určil parametry, podle kterých se rostliny spadající do kategorie adaptogeny, hodnotí.
Jednoduše řečeno, adaptogeny jsou rostliny, které musí být bezpečné při užívání, musí zvyšovat odolnost organismu na stres prostřednictvím široké škály biochemických faktorů a musí mít celkově normalizující účinek – tedy nesmí škodit a na lidský organismus musí mít pozitivní účinek.
Jak působí ženšen?
Ženšen obsahuje dvě významné sloučeniny: ginsenosidy a gintonin. Tyto sloučeniny se vzájemně doplňují a poskytují zdraví prospěšné účinky, jak ukazují studie. Ženšen obsahuje velké množství antioxidantů a má protizánětlivé účinky. Vědci také dospěli k závěru, že ženšen pomáhá snižovat oxidační stres a zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů.
Ženšen může mít příznivý vliv na funkci mozku a cukru v krvi
Vědci pracují s hypotézou, že by mohl ženšen pomoci zlepšit mozkové funkce – například paměť. Mohl by ale také zmírňovat úzkosti a deprese, jak ukazují studie. Ženšen se také často doporučuje, pakliže máte problém s vysokou hladinou cukru v krvi.
Studie ukazují, že by mohl bý prospěšný i pro lidi s cukrovkou. Ukazuje se, že fermentovaný červený ženšen by mohl být při regulaci hladiny cukru v krvi ještě účinnější. Fermentovaný ženšen se vyrábí za pomoci živých bakterií, které přeměňují ginsenosidy na lépe vstřebatelnou a účinnější formu.
Ženšen může posílit imunitní systém
Podle jedné ze studií má ženšen antibakteriální, protiplísňové a antivirové vlastnosti a díky nim může posilovat funkci imunitního systému. Ačkoli neexistují studie na lidech, vědci zjistili, že extrakt z ženšenu zvyšuje počet imunitních buněk a zvyšuje hladinu antioxidantů v játrech. Stejně tak již bylo prokazané, že by mohl fungovat jako jistý druh prevence před rakovinou. Studie na toto téma dokladá, že lidé, kteří užívají ženšen, mohou mít o 16% nižší riziko vzniku rakoviny. Je pravděpobobné, že za to mohou ginsenosidy, které ženšen obsahuje. Ty totiž pomáhají snižovat záněty v těle a poskytují organismu antioxidační ochranu, navíc zabraňují abnormálnímu růstu buněk, jak ukazují studie.
Ženšen by mohl pomoci při erektilní dysfunkci
Uvádí se, že více něž polovina můžu ve věku od 40 do 70 let trpí nějakou z forem erektilní dysfunkce. Muži ale o problémech s erekcí nemluví a pokud, tak jen velmi málo. Vypadá to, že ženšen by jim mohl při problémech s erekcí pomoci. Dokazují to i některé studie, podle kterých může být ženšen užitečnou alternativou pro léčbu erektilní dysfunkce. Studie navíc ukázaly, že ženšen může podporovat produkci oxidu dusnatého, tedy sloučeniny, která zlepšuje uvolnění svalů v penisu a zvyšuje krevní oběh.
Ženšen najdete mimo jiné i v osvědčeném doplňku stravy, který erekci podporuje a zlepšuje. Tribargin plus neobsahuje nic jiného než přírodní složky, najdete v něm tři skupiny bylin a aminokyselin, nemá žádné vedlejší účinky a benefity jsou více než slibné. Napomáhá lepšímu prokrvení, zvyšuje libido i fyzickou výdrž těla.
Foto: Unsplash.com